National Philanthropy Day History Print
Save the Date for National Philanthropy Day 2018: Friday, November 2, 2018 at the Rochester Riverside Convention Center.
Nominations are due earlier this year: Friday, May 18, 2018

2017 Philanthropy Award Recipients
(click awardee to view their celebration video)
View/download event photos


Outstanding Corporation

 

 


ConServe

 


Outstanding Foundation

 



Alvin F. and Ruth K. Thiem
Charitable Foundation


Outstanding Small Business


 

 

Smola Consulting

 
Burton S. August, Sr. Award
for Community Leadership



Sergio Esteban

 

Robert A. Clinger
Outstanding Fundraising Professional


 

 

Karen Higman

 

Outstanding Philanthropists



Ed Shill and Molly Branch Shill


Outstanding Volunteer Fundraiser

 

 

Dr. Richard Gangemi

Outstanding Young People
in Philanthropy - Group
 

 

 

Greece Athena Cares

 


Outstanding Young People
in Philanthropy - Individual

 

 

Maia Bastianelli

Outstanding Young People
in Philanthropy - Individual

 

 

Zaire Downs


Multi-Generational Award

 

 

 

Wilmot Family

 


2016 Philanthropy Award Recipients
(click awardee to view their celebration video)
View/download event photos
 

 
Outstanding Corporation:

 

 


Passero Associates

 


Outstanding Foundation:

 



Glover-Crask Charitable Trust


Outstanding Small Business:


 

 

Pet$aver Healthy Pet Superstore

 
Robert S. August, Sr. Award
for Community Leadership



Charles J. August (posthumously)

 

Robert A. Clinger
Outstanding Fundraising Professional:


 

 

Carol DeMoulin

 



Outstanding Philanthropists:



 

John and Katherene Meisch


Outstanding Volunteer Fundraiser:

 

 

Michelle Ashby


Outstanding Young People
in Philanthropy - Group:
 

 

 

Brighton High School -
Friends of Rachel Club

 


Outstanding Young People
in Philanthropy - Individual:

 

 

 

Megan Norton


Outstanding Young People
in Philanthropy - Individual:

 

 

 

Alice Yawman



2015 Philanthropy Award Recipients
(click awardee to view their celebration video)
View/download event photos
 

 
Outstanding Corporation:

 


Constellation Brands

 


Outstanding Foundation:

 



Golisano Foundation

 

Robert A. Clinger
Outstanding Fundraising Professional:

 

 

Steven S. Smith, CFRE

 



Outstanding Philanthropists:



 

Jurij and Marie Kushner


Outstanding Volunteer Fundraiser:

 

R. Carlos Carballada


Outstanding Youth
Volunteer Fundraiser - Group:
 

 

McQuaid Jesuit High School Crew Team
“Row for Hope”

 


Outstanding Youth
Volunteer Fundraiser - Individual:

 

 

Kyle Stein


Multi-Generational Award:

 

 

Flaum Family



2014 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Individual - Ryan Thomas Woodhams
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Group - Webster Thomas Titans Hockey Team
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Mark Siwiec
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional - John P. Gleason, M.A. Eco, CAP, CFRE
  • Outstanding Philanthropist - Georgia Potter Gosnell
  • Outstanding Corporation - B&L Wholesale Supply, Inc.
  • Outstanding Foundation - The Louis S. and Molly B. Wolk Foundation

2013 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Individual - Luke Pisani
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Group - Jack Sullivan and Catherine's Peace Team
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Mark Wishman
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional - Diane L. Shoger
  • Outstanding Philanthropist - Norman and Arlene Leenhouts 
  • Outstanding Corporation - Dixon Schwabl
  • Outstanding Foundation - Riedman Foundation

2012 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Ambika Sharma
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Daniel J. Burns
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional -  Karen M. Gaffney, CFRE
  • Outstanding Philanthropist - Polisseni Family
  • Outstanding Corporation - M/E Engineering, PC
  • Outstanding Foundation - Daisy Marquis Jones Foundation


2011 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos

  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Rush Henrietta 9th Grade Academy
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Helen Pluta
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional -  Tracy L. Schleyer, CFRE
  • Outstanding Philanthropist - The DiMarco Family
  • Outstanding Corporation - Excellus BlueCross BlueShield 
  • Outstanding Foundation - Ames Amzalak Memorial Trust

2010 Philanthropy Award Recipients
View/download event photos
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Jeffrey Kemp
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Henry Pierson "Pete" French, Jr., Ed.D.
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional -  Kelly Gagan, CFRE
  • Outstanding Philanthropist - Roger & Carolyn Friedlander
  • Outstanding Corporation - Wendy’s Restaurants of Rochester, Inc.

 
2009 Philanthropy Award Recipients

  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - McQuaid High School Student Council
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Stephanie Shirley
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional -  Mark Peterson
  • Outstanding Philanthropist - Richard Sands & Robert Sands
  • Outstanding Corporation - Democrat and Chronicle

 

2008 Philanthropy Award Recipients
  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - French Road Elementary School
  • Outstanding Volunteer Fundraiser - Elisabeth “Ebets” Judson
  • Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional - Michael J. O’Neal
  • Outstanding Philanthropist - The Hildebrandt Family & Davenport Hatch Foundation
  • Outstanding Corporation - M&T Bank


2007 Philanthropy Award Recipients

  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser - Webster Thomas High School
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – Richard S. Warshof
  • The Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional – Kathleen Pavelka
  • Outstanding Philanthropist – Harold and Joan Feinbloom
  • Outstanding Corporation – Bank of America
  • Philanthropic Legacy Award (new) – Eastman Kodak Company


2006 Philanthropy Award Recipients

  • Outstanding Volunteer Fundraiser – Stewart D. Davis, Esq.
  • The Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional – Jill A. Pranger, ACFRE
  • Outstanding Philanthropist – Bruce and Nancy Bates
  • Outstanding Corporation – PAETEC Communications, Inc.


2005 Philanthropy Award Recipients

  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser – School to Work Program, Rochester General Hospital
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – Stephen Natapow
  • The Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional – Mary Ann Dever, Wilmot Cancer Center
  • Outstanding Philanthropist – Burton and Charles August
  • Outstanding Corporation – Kessler Restaurants


2004 Philanthropy Award Recipients

  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser – Bryan Kent
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – Judy Wilmot Linehan
  • The Robert A. Clinger Outstanding Fundraising Professional – Andrew M. Deubler, University of Rochester
  • Outstanding Philanthropist – Dawn & Jacques Lipson, MD; Eva Lipson
  • Outstanding Corporation – Delphi Corporation & UAW Local 1097


2003 Philanthropy Award Recipients

  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser – Brockport H.S., Leukemia Dance Marathon Committee
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – G. Thomas Clark
  • Outstanding Philanthropist – The Gleason Family
  • The Robert Clinger Outstanding Fundraising Professional – Laura Sadowski, Strong Museum
  • Outstanding Corporation – Wegmans Food Markets


2002 Philanthropy Award Recipients

  • Outstanding Youth Volunteer Fundraiser – School of the Holy Childhood
  • Outstanding Volunteer Fundraiser – James J. Ward
  • Outstanding Philanthropist – B. Thomas Golisano
  • The Robert Clinger Outstanding Fundraising Professional – Roger D. Lathan (deceased), University of Rochester
  • Outstanding Corporation – UBS/Paine Webber


2001 Philanthropy Award Recipients

  • Innovation in Fundraising – Johnny Savino, Arthritis Foundation
  • Outstanding Adult Volunteer – Lauren Dixon, Arthritis Foundation & Al Sigl Center
  • Outstanding Youth Volunteer – Tyler Obenauf, Fairport High School National Honor Society
  • Professional Fundraiser of the Year – Brenda Babitz, Monroe Community College Foundation


2000 Pilanthropy Award Recipients

  • Innovation in Fundraising – Jon Cull, Friends of School of the Arts
  • Outstanding Adult Volunteer – Susan & Paul Smith, George Eastman House
  • Outstanding Youth Volunteer – East High School Student Government Association, American Red Cross, Janelle Newbould, Arthritis Foundation
  • Professional Fundraiser of the Year – Linda G. Gillim, Nazareth College


1999 Philanthropy Award Recipients

  • Innovation in Fundraising – Pamela York Klainer, Women’s Foundation of Genesee Valley
  • Outstanding Adult Volunteer – John F. Kraushaar, Colgate Divinity School, Ad Council of Rochester, Third Presbyterian Church, Geva Theatre, Visiting Nurse Foundatio
  • Professional Fundraiser of the Year – Daniel M. Meyers, CFRE, Al Sigl Center


1998 Philanthropy Award Recipients

  • Innovation Award for Philanthropy – Ray Justice, Buckman’s Car Wash/St. Joseph’s Villa
  • Adult Award for Philanthropy – John August, Hillel School
  • Volunteer Youth Award for Philanthropy – Rochester Area Temple Sinai Youth Group
  • NSFRE Outstanding Fund Raising Executive Award – Robert A. Clinger, CFRE
Last Updated on Sunday, February 04, 2018 10:12 PM